Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zobaczyc/domains/kreatywnosc.zobaczyc.org/public_html/wordpress/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 392
Łańcuchy alternatywne - Kreatywność

Łańcuchy alternatywne

Skojarzenia są obrazem duszy.

// Andrzej Sapkowski

Skojarzenia

Według niektórych koncepcji umiejętność dokonywania odległych skojarzeń jest istotą kreatywności. Jest to zapewne nadmierne uogólnieni, jednak roli skojarzeń nie da się przecenić. Oczywiście nie ma nic twórczego w skojarzeniach typu stół-krzesło. Ważne dla kreatywności są skojarzenia odległe i nietypowe. Skojarzeń można dokonywać tworząc łańcuch - czyli ciąg wynikających z siebie kolejnych haseł, lub jako gwiazdę - jak najwięcej skojarzeń do danego hasła. Dzisiaj popracujemy nad łańcuchem skojarzeń.

Zadanie

Łańcuchy alternatywne

Wymyślcie jak najwięcej różnych łańcuchów skojarzeń łączących pojęcia piramida - wiadro. Starajcie się by łańcuchy nie były zbyt długie, a kolejne skojarzenia nie były zbyt oczywiste. Nie poprzestawajcie na kilku pierwszych rozwiązaniach. Ilość generuje jakość!

 

Przykład łańcucha skojarzeń łączącego hasła Mickiewicz - śmietnik:

Mickiewicz - Wielka Improwizacja - improwizacja - nieuporządkowanie - chaos - bałagan - śmietnik

Historia z życia:

Kiedyś moja mama wróciła z zakupów z nową garsonką. Chciała zaprezentować się w niej tacie, który akurat był pochłonięty swoją ulubioną czynnością - majsterkowaniem.Dialog wyglądał mniej więcej tak:

Mama w nowej garsonce - Jak wyglądam?

Tata znad lutownicy - Yyyy.. jak krowa.

Reakcji mamy możecie się domyślić.

Wiele się musiał tato tłumaczyć, że dokonał zupełnie niechcący odległego skojarzenia, zupełnie nieświadomie zresztą, bo koncentrował się na pracy. Jak zobaczył ją w zielonym, to chciał powiedzieć, że jak łąka, ale łąka mu jakoś przeszła w krowę..

Źródła

Nęcka E., Orzechowski J., Słabosz A., Szymura B. (2005), Trening twórczości, Gdań­skie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 5 =